تبلیغات
ولایة علی ابن ابیطالب حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی - احکام غسل و غسل جنابت
 
ولایة علی ابن ابیطالب حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی
قال الله عزّوجلّ : ولایت علی ابن ابی طالب(ع) دژ (امان) من است هرکه وارد آن شود، از عذاب من در امان خواهد بود. (عیون اخبارالرضا(ع
درباره وبلاگ


لطفا در نظر سنجی صلوات برای ظهور آقا شرکت کنید
ادعیه، دعاهای عظیم الشان، ترفندهای کامپیوتر، رایانه، نرم افزارهای، شعرهای ناب، داستان های زیبا، اشعار شاعران ،برنامه های کاربردی، عکس ها، کتاب برای موبایل، کدهای جاوا اسکریپ، دانلود برنامه موبایل، دانلود برنامه کامپیوتر، دانلود برنامه های کاربردی، دانلود فیلم، دانلود مستند، دانلود عکس های مذهبی، دانلود نرم افزار، دانلود کلیپ، دانلود آهنگ، دانلود فیلم، دانلود کارتون، دانلود انیمیشن، دانلود کلیپ، دانلود برنامه، دانلود برنامه کاربردی، دانلود ابزار اینترنت، دانلود زندگینامه شهدا، دانستنی ها، دانستنیها، اطلاعات، برنامه های اندروید، اندروید موبایل

مدیر وبلاگ : محمد
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
چه تعداد صلوات برای تعجیل در ظهور آقا امام زمام علیه السلام انتخاب می کنید؟

یکشنبه 31 مرداد 1389 :: نویسنده : محمد
غـســـل

  غسلهاى واجب

مسأله 359ـ غسلهاى واجب هفت غسل است:

1ـ غسل جنابت 2ـ غسل استحاضه 3ـ غسل حیض 4ـ غسل نفاس 5ـ غسل مسّ میّت 6ـ غسل میّت 7ـ غسل مستحبّى كه بواسطه نذر و قسم و مانند آن واجب شده است.

1ـ جنابت

مسأله 360ـ انسان با دو چیز جُنُب مى شود: اوّل جماع (آمیزش جنسى) دوم بیرون آمدن منى، چه در خواب باشد یا بیدارى، كم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بى شهوت.

 احكام جنابت

مسأله 361ـ اگر رطوبتى از انسان خارج شود و نداند منى است یا رطوبت دیگر، چنانچه همراه با «جستن» و «شهوت» بوده باشد آن رطوبت حكم منى دارد و اگر این دو نشانه، یا یكى از آنها را نداشته باشد حكم منى ندارد، ولى در زن و مریض لازم نیست كه با جستن بیرون آید، بلكه اگر رطوبت هنگامى بیرون آید كه به اوج شهوت جنسى رسیده است، حكم منى دارد.

مسأله 362ـ غالباً بعد از بیرون آمدن منى بدن سست مى شود، ولى این موضوع جزء شرایط قطعى و نشانه ها نیست.

مسأله 363ـ مستحبّ است بعد از بیرون آمدن منى بول كند تا ذرّات باقیمانده خارج شود و اگر نكند و بعد از غسل رطوبتى از او بیرون آید كه نداند منى است یا رطوبت دیگر، حكم منى دارد و باید دوباره غسل كند.

مسأله 364ـ اگر انسان جماع كند و به اندازه ختنه گاه یا بیشتر داخل شود، مرد و زن هردو جُنُب مى شوند، خواه بالغ باشند یا نابالغ، منى بیرون آید یانه. این در صورتى است كه جماع در قُبُل باشد و اگر در دُبُر باشد بنابر احتیاط واجب باید جمع كند بین غسل و وضو.

مسأله 365ـ اگر شك كند كه به مقدار ختنه گاه داخل شده یا نه، غسل بر او واجب نیست.

مسأله 366ـ هرگاه نعوذ باللّه با حیوانى نزدیكى كند و منى از او بیرون آید، جُنُب مى شود و غسل كافى است، امّا اگر منى بیرون نیاید احتیاط واجب آن است كه براى نماز و مانند آن، هم غسل كند و هم وضو بگیرد، مگر این كه قبل از این كار وضو داشته باشد كه در این صورت تنها غسل كافى است.

مسأله 367ـ هرگاه منى از جاى خود حركت كند امّا از ریختن آن به بیرون جلوگیرى بعمل آورد، یا به علّت دیگر بیرون نیاید غسل واجب نیست، همچنین اگر شك كند كه بیرون آمده یا نه.

مسأله 368ـ كسى كه آب براى غسل كردن ندارد مى تواند با همسر خود نزدیكى كند و تیمّم براى او كافى است، خواه بعد از داخل شدن وقت نماز باشد یا قبل از آن.

مسأله 369ـ هرگاه در لباس خود منى ببیند و یقین نماید از خود اوست باید غسل كند و نمازهایى را كه یقین دارد با جنابت خوانده قضا نماید، ولى آنچه را شك دارد لازم نیست قضا نماید.

 

كارهایى كه بر جُنُب حرام است

مسأله 370ـ پنج كار بر جُنُب حرام است:

1ـ مسّ خطّ قرآن یا اسم خدا و پیامبران و امامان بنابر احتیاط واجب، همانطور كه در وضو گفته شد.

2ـ رفتن به مسجدالحرام و مسجد پیغمبر(صلى الله علیه وآله)، هرچند از یك در داخل و از در دیگر خارج شود.

3ـ توقّف كردن در مساجد دیگر، امّا اگر از یك در داخل و از در دیگر خارج شود، یا براى برداشتن چیزى برود مانعى ندارد و احتیاط واجب آن است كه در حرم امامان هم توقّف نكند.

4ـ داخل شدن در مسجد براى گذاشتن چیزى در آن.

5ـ خواندن یكى از آیات سجده، ولى خواندن غیر آیه سجده از سوره سجده مانعى ندارد.

مسأله 371ـ سوره هایى كه سجده واجب در آن است چهار سوره است:

1ـ سوره الم سجده (سوره 32). 2ـ سوره حم سجده (سوره 41). 3ـ سوره والنّجم (سوره 53). 4ـ سوره اقرأ (سوره 96).

 

  اقسام زنان حائض

مسأله 457ـ زنان حائض بر شش گونه اند:

1ـ صاحب عادت وقتیّه و عددیّه: یعنى زنى كه دو ماه پشت سر هم در وقت معیّن خون حیض ببیند و شماره روزهاى او در هر دو ماه یك اندازه باشد، مثل این كه دو ماه پشت سر هم از اوّل ماه تا هفتم، خون ببیند.

2ـ صاحب عادت وقتیّه: و آن زنى است كه دو ماه پشت سر هم در وقت معیّن خون حیض ببیند، ولى شماره روزهاى او به یك اندازه نباشد، مثلاً یك ماه، پنج روز و یك ماه، هفت روز ببیند.

3ـ صاحب عادت عددیّه: و آن زنى است كه شماره روزهاى عادت او در دو ماه پشت سر هم یك اندازه است (مثلاً هفت روز)، ولى وقت دیدن آن مختلف است، مثلاً یك بار از اوّل ماه و بار دیگر از دهم ماه شروع مى شود.

4ـ مضطربه: و آن زنى است كه چندماه حائض شده ولى عادت معیّن پیدا نكرده و یا اگر سابقاً عادت داشته، به هم خورده و عادت تازه اى جانشین آن نشده است.

5ـ مبتدئه: و آن زنى است كه براى اوّلین بار حائض مى شود.

6ـ ناسیه: و آن زنى است كه عادت خود را فراموش كرده است. هر كدام از اینها احكامى دارند كه در مسائل آینده گفته مى شود.

 

1ـ صاحب عادت وقتیّه و عددیّه

مسأله 458ـ زنانى كه عادت وقتیّه و عددیّه دارند همین كه در ایّام عادت خون ببینند حائض مى شوند و تا پایان ایّام عادت، احكام حائض را دارند، خواه نشانه هاى خون حیض در آن بوده باشد، یا نه.

مسأله 459ـ هرگاه زنى در تمام ماه پاك نمى شود، ولى در دوماه پشت سر هم چند روز معیّن (مثلاً از اوّل تا هفتم ماه) خونى را كه مى بیند، نشانه هاى حیض را دارد، امّا بقیّه چنین نیست، او نیز باید همان ایّام را عادت قرار دهد.

مسأله 460ـ زنانى كه «عادت وقتیّه و عددیّه» دارند، اگر یكى دو سه روز جلوتر از زمان عادت یا بعد از آن خون ببینند بطورى كه بگویند عادت را جلو یا عقب انداخته، باید به احكام زن حائض عمل كنند، خواه آن خون نشانه هاى حیض را داشته باشد یا نه.

مسأله 461ـ زنى كه «عادت وقتیّه و عددیّه» دارد، اگر چند روز پیش از عادت و چند روز بعد از عادت خون ببیند (بطورى كه در میان زنها معمول است كه گاهى عادت را جلو یا عقب مى اندازند) و روى هم رفته از ده روز بیشتر نشود همه حیض است و اگر ده روز بیشتر شود، فقط خونى را كه در روزهاى عادت دیده حیض است و قبل و بعد از آن استحاضه مى باشد، همین طور اگر چند روز قبل از ایّام عادت به اضافه تمام عادت را خون ببیند، یا فقط چند روز بعد از عادت به اضافه تمام ایّام عادت را خون ببیند كه اگر از ده روز تجاوز نكند، همه اش حیض است و اگر تجاوز كند فقط ایّام عادت حیض محسوب مى شود.

مسأله 462ـ زنى كه عادت دارد هرگاه سه روز یا بیشتر خون ببیند و پاك شود و دوباره خون ببیند و فاصله بین دو خون، كمتر از ده روز باشد و تمام روزهایى را كه خون دیده، بیش از ده روز نباشد، همه آن حیض است (امّا ایّامى كه در وسط پاك بوده، پاك محسوب مى شود) و اگر زیادتر از ده روز باشد آن خونى كه در عادت بوده حیض و دیگرى كه نبوده، استحاضه است و اگر هیچ كدام در عادت نبوده آن خونى كه داراى صفات حیض است حیض و دیگرى استحاضه است و اگر هر دو صفات حیض دارد، تا ده روز حیض محسوب مى شود بعد از آن استحاضه است.

مسأله 463ـ زنى كه «عادت وقتیّه و عددیّه» دارد اگر در وقت عادت، خون نبیند و در غیر آن ایّام به شماره روزهاى حیضش خون ببیند باید همان را حیض قرار دهد، چه پیش از وقت عادت باشد، یا بعد از آن، به شرط این كه نشانه هاى حیض را داشته باشد.

مسأله 464ـ زنى كه «عادت وقتیّه و عددیّه» دارد، اگر در وقت عادت خون ببیند ولى شماره روزهاى آن كمتر یا بیشتر از ایّام عادت باشد قبل از وقت عادت، یا بعد از آن به شماره روزهاى عادت خون ببیند، فقط خونى را كه در وقت عادت دیده حیض قرار مى دهد.

مسأله 465ـ زنانى كه «عادت وقتیّه و عددیّه» دارند اگر بیشتر از ده روز خون ببینند، آنچه را در روزهاى عادت دیده اند حیض است (خواه نشانه هاى حیض را داشته باشد یا نه) و آنچه بعد از روزهاى عادت دیده اند استحاضه است (خواه نشانه هاى حیض داشته باشد یا نه).

 

2ـ صاحب عادت وقتیّه

مسأله 466ـ زنانى كه فقط «عادت وقتیّه» دارند یعنى دو ماه پشت سر هم در وقت معیّن خون حیض ببینند سپس پاك شوند، ولى شماره روزهاى آن یك اندازه نباشد، باید تمام آن را حیض قرار دهند به شرط آن كه از سه روز كمتر و از ده روز بیشتر نباشد.

مسأله 467ـ زنى كه از خون پاك نمى شود، ولى دو ماه پشت سر هم در وقت معیّن خون او نشانه هاى حیض را دارد، امّا شماره روزهاى خونى كه نشانه حیض را دارد یك اندازه نیست، چنین زنى نیز باید تمام آنچه را نشانه حیض دارد حیض قرار دهد.

مسأله 468ـ زنى كه دو ماه پشت سر هم در وقت معیّن، سه روز یا بیشتر خون حیض ببیند و بعد پاك شود، دو مرتبه سه روز یا بیشتر خون ببیند و مجموع روزهایى كه خون دیده از ده روز بیشتر نشود (ولى ماه دوم كمتر یا بیشتر از ماه اوّل باشد) چنین زنى نیز باید تمام آنچه را دیده حیض قرار دهد، ولى در روزهاى وسط كه پاك است حكم طاهر را دارد.

مسأله 469ـ زنى كه «عادت وقتیّه» دارد اگر در وقت عادت خود، یا دو سه روز قبل یا بعد از عادت خون ببیند بطورى كه بگویند حیض را جلو یا عقب انداخته، باید به حكم زنهاى حائض عمل كند، خواه آن خون نشانه هاى حیض را داشه باشد یا نه.

مسأله 470ـ زنى كه «عادت وقتیّه» دارد اگر بیشتر از ده روز خون ببیند و نتواند تعداد روزهاى حیض را به واسطه نشانه هاى آن تشخیص دهد، باید مطابق تعداد روزهاى عادت زنان خویشاوند خود حیض قرار دهد (اعم از خویشاوندان پدرى یا مادرى، زنده یا مرده و این در صورتى است كه همه یا اكثریّت قریب به اتفاق آنها یكسان باشند، امّا اگر در میان آنها اختلاف است، مثلاً بعضى پنج روز و بعضى هشت روز عادت مى بینند، احتیاط واجب آن است كه در هر ماه هفت روز را ایّام عادت خود قرار دهد.

 

3ـ صاحب عادت عددیّه

مسأله 471ـ زنانى كه «عادت عددیّه» دارند یعنى شماره روزهاى حیض آنها در دو ماه پشت سر هم یك اندازه است، ولى وقت آن تغییر مى كند، آنها باید در همان چند روز به احكام حائض عمل كنند.

مسأله 472ـ زنانى كه از خون پاك نمى شوند ولى دو ماه پشت سر هم چند روز از خونى را كه مى بینند نشانه حیض و بقیّه نشانه هاى استحاضه دارد و شماره روزهایى كه نشانه حیض دارد در هر دو ماه یك اندازه است، امّا وقت آن یكى نیست، باید آن چند روزى كه نشانه حیض را دارد حیض قرار دهند.

مسأله 473ـ زنى كه «عادت عددیّه» دارد اگر بیشتر از شماره عادت خود، خون ببیند و از ده روز بیشتر شود چنانچه همه خونهایى كه دیده یك جور باشد باید از موقع دیدن خون به شماره روزهاى عادتش حیض و بقیّه را استحاضه قرار دهد و اگر چند روز آن نشانه حیض دارد باید همان را حیض قرار دهد و اگر بیشتر از ایّام عادت او باشد از آخر آن كم مى كند و اگر كمتر از ایّام عادت او ست، باید آن روزها را با چند روز بعد از آن كه روى هم رفته به اندازه عادتش شود، حیض قرار دهد و بقیّه را استحاضه.

 

4ـ مضطربه

مسأله 474ـ «مضطربه» یعنى زنى كه چند ماه خون دیده، ولى عادت معیّنى پیدا نكرده است، اگر ده روز یا كمتر خون ببیند همه اش حیض است و اگر بیشتر از ده روز ببیند چنانچه بعضى نشانه حیض داشته باشد و از سه روز كمتر و از ده روز بیشتر نباشد، حیض محسوب مى شود و اگر همه اش یك جور باشد مطابق عادت خویشاوندان خود عمل مى كند (اگر عادت همه یا اكثریّت قاطع آنها یكسان باشد) و هرگاه عادت آنها مختلف باشد، احتیاط آن است كه عادت خود را هفت روز قرار دهد.

 

5ـ مبتدئه

مسأله 475ـ «مبتدئه» یعنى زنى كه دفعه اوّل خون دیدن اوست، اگر ده روز یا كمتر خون ببیند همه اش حیض است و اگر بیشتر از ده روز ببیند و همه اش یك جور باشد باید عادت خویشان خود را، بطورى كه در مسأله قبل گفته شد، حیض قرار دهد و بقیّه را استحاضه.

مسأله 476ـ اگر مبتدئه بیشتر از ده روز خون ببیند كه چند روز آن نشانه حیض دارد، چنانچه خونى كه نشانه حیض دارد كمتر از سه روز و بیشتر از ده روز نباشد، آن خون حیض و بقیّه استحاضه است و اگر كمتر از سه روز باشد باید آنچه را نشانه حیض دارد بگیرد و باقیمانده را به عادت خویشاوندان خود مراجعه كند، همچنین اگر آنچه نشانه حیض دارد بیش از ده روز باشد به تعداد عادت خویشاوند خود حیض قرار مى دهد و بقیّه استحاضه است.

 

6ـ ناسیه

مسأله 477ـ «ناسیه» یعنى زنى كه عادت خود را فراموش كرده، اگر ده روز یا كمتر خون ببیند همه اش حیض است و اگر بیشتر از ده روز ببیند، باید روزهایى كه خون او نشانه حیض دارد حیض قرار دهد (به شرط این كه كمتر از سه روز و بیشتر از ده روز نباشد) و اگر بیشتر باشد، یا همه روزها را یك جور دیده، احتیاط واجب آن است كه هفت روز اوّل را حیض قرار دهد و بقیّه را استحاضه.

 

مسائل متفرّقه حیض

مسأله 478ـ «مبتدئه» و «مضطربه» و «ناسیه» و زنى كه «عادت عددیّه» دارد، اگر خونى ببیند كه نشانه هاى حیض داشته باشد، باید فوراً عبادت را ترك كند و چنانچه بعد بفهمد حیض نبوده، باید عبادتهایى را كه به جا نیاورده قضا كند، ولى اگر نشانه هاى حیض را نداشته باشد بر طبق حكم مستحاضه عمل مى كند تا ثابت شود كه خون حیض است، ولى زنى كه «عادت وقتیّه» یا «وقتیّه و عددیّه» دارد به محض دیدن خون در ایّام عادت، عبادت را ترك مى كند.

مسأله 479ـ زنى كه داراى عادت است (خواه وقتیّه و عددیّه باشد، یا فقط عادت وقتیّه یا عادت عددیّه)، هرگاه دو ماه پشت سرهم بر خلاف عادت خود، خونى ببیند عادتش بر مى گردد به آنچه در آن دو ماه دیده است.

مسأله 480ـ زنى كه معمولاً ماهى یك مرتبه خون مى بیند اگر در یك ماه دوبار خون ببیند و آن خون نشانه هاى حیض را داشته باشد، چنانچه روزهایى كه در وسط پاك بوده كمتر از ده روز نباشد، باید هر دو را حیض قرار دهد.

مسأله 481ـ هرگاه سه روز یا بیشتر خونى ببیند كه نشانه هاى حیض را دارد و بعد ده روز یا بیشتر خونى را ببیند كه نشانه هاى استحاضه را دارد و مجدّداً خونى را ببیند كه نشانه حیض را دارد، باید تمام خونهایى را كه نشانه حیض داشته است حیض قرار دهد.

مسأله 482ـ هرگاه زن پیش از ده روز پاك شود و بداند كه در باطن خون نیست، باید غسل كند و عبادتهاى خود را انجام دهد، اگرچه یقین داشته باشد پیش از تمام شدن ده روز دوباره خون مى بیند.

مسأله 483ـ هرگاه زن پیش از ده روز پاك شود ولى احتمال مى دهد كه در باطن خون است باید به وسیله قدرى پنبه خود را امتحان كند، چنانچه پاك بود غسل كند و عبادتهاى خود را انجام دهد و اگر پاك نبود، هرچند به خونابه آلوده باشد باید مطابق احكامى كه سابقاً درباره حائض گفته شد عمل نماید.

 

4ـ نفاس

مسأله 484ـ از موقعى كه نخستین جزء بچّه از شكم مادر بیرون مى آید، هر خونى كه زن مى بیند خون «نفاس» است و زن را در این حال «نفساء» مى گویند، بنابر این خونى كه قبل از خارج شدن طفل مى بیند نفاس نیست.

مسأله 485ـ ممكن است خون نفاس یك آن بیشتر نیاید، ولى بیشتر از ده روز نمى شود.

 

احكام زن نفساء

مسأله 486ـ در خون نفاس احتیاط واجب این است كه خلقت بچّه تمام باشد، بنابر این اگر خون بسته اى از رحم خارج شود و بداند كه اگر در رحم مى ماند انسان مى شد باید میان اعمال زنى كه از خون پاك است و كارهایى را كه حائض ترك مى كند جمع نماید.

مسأله 487ـ هرگاه شك كند چیزى از او ساقط شده یا نه، یا چیزى كه ساقط شده اگر مى ماند انسان مى شد یا نه، خونى كه از او خارج مى شود خون نفاس نیست، و لازم نیست جستجو كند.

مسأله 488ـ تمام كارهایى كه بر حائض حرام است بر «نفساء» نیز حرام است و آنچه بر حائض واجب، یا مستحب، یا مكروه مى باشد، براى او نیز همین حكم را دارد.

مسأله 489ـ نزدیكى كردن با زن در حال «نفاس» حرام است و اگر شوهر با او نزدیكى كند، احتیاط مستحب آن است مطابق دستورى كه در حائض گفته شد كفّاره دهد، طلاق او نیز در این حال باطل است.

مسأله 490ـ هنگامى كه زن از خون نفاس پاك شد باید غسل كند و عبادتهاى خود را انجام دهد و هرگاه قبل از گذشتن ده روز از ولادت، دوباره خون ببیند چنانچه روزهایى كه خون دیده روى هم رفته ده روز یا كمتر از ده روز است، تمام آن نفاس مى باشد روزهایى كه در وسط پاك بوده، عباداتش صحیح است.

مسأله 491ـ هرگاه زن ظاهراً از خون نفاس پاك شود و احتمال دهد كه در باطن خون وجود دارد، باید با كمى پنبه خود را امتحان كند و اگر پاك بود غسل كند و عبادتهاى خود را انجام دهد.

مسأله 492ـ هرگاه خون نفاس از ده روز بگذرد چنانچه در حیض، عادت عددیّه دارد به اندازه آن نفاس، و بقیّه استحاضه است و اگر عادت ندارد تا ده روز نفاس، و بقیّه استحاضه است.

مسأله 493ـ زنى كه عادت او در حیض كمتر از ده روز است، اگر بیشتر از روزهاى عادتش خون نفاس ببیند باید به اندازه روزهاى عادت خود نفاس قرار دهد و بعد از آن، تا روز دهم بنابر احتیاط واجب ترك عبادت كند، اگر خون از ده روز گذشت فقط به اندازه روزهاى عادتش نفاس است و بقیّه استحاضه و عباداتى را كه در این چند روز ترك كرده، باید قضا كند.

مسأله 494ـ بسیارى از زنان بعد از وضع حمل یك ماه یا بیشتر خون مى بینند، چنین زنانى اگر درحیض عادت دارند باید به تعداد روزهاى عادتشان نفاس قرار دهند بعد از آن تا ده روز حكم استحاضه دارد، بعد از گذشتن ده روز اگر همزمان با ایّام عادت حیضش باشد باید مطابق احكام حائض عمل كند (خواه نشانه هاى خون حیض را داشته باشد یا نه) و اگر همزمان با ایّام عادتش نباشد حكم استحاضه دارد، مگر این كه خون داراى نشانه هاى حیض باشد.

مسأله 495ـ زنانى كه تا یك ماه یا بیشتر بعد از وضع حمل خون مى بینند، اگر عادت ماهیانه ندارند ده روز اوّل نفاس است و ده روز دوم استحاضه و بعد از آن اگر نشانه هاى حیض را داشته باشد، حیض وگرنه آن هم استحاضه است.

 

5ـ مسّ میّت

مسأله 496ـ هرگاه كسى بدن انسان مرده اى را بعد از سرد شدن و قبل از غسل، مس كند (یعنى جایى از بدن او با میّت تماس پیدا كند) باید غسل مسّ میّت نماید، خواه با اختیار باشد یا بى اختیار، حتّى اگر ناخن او به ناخن میّت برسد، غسل واجب است.

 

احكام مسّ میّت

مسأله 497ـ مسّ بدن مرده اى كه تمام آن سرد نشده موجب غسل نیست، هرچند محلّ مس سرد شده باشد، همچنین مسّ بدن میّت بعد از تمام شدن غسلهاى سه گانه او، غسل ندارد.

مسأله 498ـ هرگاه موى خود را به بدن میّت بزند، یا دست به موى میّت برساند، احتیاط واجب آن است كه غسل كند.

مسأله 499ـ اگر كسى بچّه سقط شده اى را كه چهارماه او تمام شده مس كند، غسل بر او واجب است اگر كمتر از چهار ماه تمام باشد، احتیاط مستحب غسل است.

مسأله 500ـ هرگاه بچّه چهارماهه اى یا بیشتر مرده به دنیا بیاید، مادر او بنابر احتیاط واجب باید غسل مسّ میّت كند.

مسأله 501ـ هرگاه بچّه اى بعد از مردن مادر به دنیا بیاید، احتیاط واجب آن است كه بعد از بلوغ، غسل مسّ میّت كند.

مسأله 502ـ بچّه نابالغ یا دیوانه هرگاه مسّ میّت كند، بعد از بلوغ یا عاقل شدن غسل بر او واجب مى شود اگر كودك ممیّز غسل كند، غسل او صحیح است.

مسأله 503ـ هرگاه از بدن زنده یا مرده اى كه غسلش نداده اند قطعه اى كه داراى استخوان است جدا شود (مثلاً یك دست و یا حتّى یك انگشت) هر كس آن را مس نماید، باید غسل مسّ میّت كند، امّا اگر استخوان نداشته باشد غسل واجب نیست، همچنین براى مسّ استخوان تنها یا دندان كه از مرده یا زنده جدا شده غسل لازم نیست.

 مسأله 504ـ غسل مسّ میّت مثل غسل جنابت است و كفایت از وضو نیز مى كند، هرچند احتیاط مستحبّ آن است كه وضو بگیرد.

مسأله 505ـ اگر چند میّت را مس كند، یا یك میّت را چند بار مس نماید، یك غسل براى همه كافى است.

مسأله 506ـ كسى كه غسل مسّ میّت بر او واجب شده، مى تواند به مسجد برود و سوره هایى كه سجده واجب دارد بخواند و با همسر خود نزدیكى نماید، ولى براى نماز و مانند آن باید غسل كند، یعنى كسى كه غسل مسّ میّت بر او است مانند كسى است كه وضو ندارد.

 

محـتضـر

 

 مسأله 507ـ «محتضر» یعنى كسى كه در حال جان دادن است.

 

احكام محـتضر

مسأله 508ـ بنا بر احتیاط واجب باید محتضر را به پشت بخوابانند و پاى او را به طرف قبله كنند، خواه مرد باشد یا زن، بزرگ باشد یا كوچك و اگر خواباندن او به این صورت كاملاً ممكن نیست، بنابر احتیاط واجب، آن مقدار كه ممكن است به این دستور عمل كنند و اگر ممكن نشد رو به قبله بنشانند و اگر آن هم ممكن نیست به پهلوى راست، یا به پهلوى چپ رو به قبله بخوابانند.

مسأله 509ـ رو به قبله كردن محتضر بر هر مسلمانى واجب است و اجازه گرفتن از ولیّش لازم نیست.

مسأله 510ـ مستحبّ است شهادتین و اقرار به دوازده امام و سایر عقائد اسلام را به كسى كه در حال احتضار است طورى تلقین كنند كه بفهمد و مستحبّ است آن را تا وقت مرگ تكرار كنند.

مسأله 511ـ مستحبّ است این دعا را به محتضر تلقین كنند بطورى كه بفهمد:

اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِىَ الْكَثِیرَ مِنْ مَعاصِیكَ وَ اقْبَلْ مِنّى الْیَسیرَ مِنْ طاعَتِكَ یا مَنْ یَقْبَلُ الْیَسِیرَ وَ یَعْفُو عَنِ الْكَثِیرِ اِقْبَلْ مِنِّى الْیَسِیرَ وَاعْفُ عَنِّى الْكَثیرَ إِنَّكَ اَنْتَ الْعَفُوُّ الْغَفُورُ اَللّهُمَّ ارْحَمْ فَإِنَّكَ رَحیم،

و بهتر است كه خودش نیز بخواند.

مسأله 512ـ مستحبّ است كسى كه سخت جان مى دهد او را به محلّ نمازش ببرند.

مسأله 513ـ شایسته است براى راحت شدن محتضر بر بالین او سوره مباركه «یس» و «صافّات» و «احزاب» و «آیة الكرسى» و هرچه از قرآن ممكن است بخوانند.

مسأله 514ـ تنها گذاشتن محتضر یا گذاشتن چیزى سنگین روى شكم او و حضور جُنُب و حائض نزد او و همچنین گریه كردن و حرف زدن و تنها گذاشتن زنها نزد او را، از مكروهات شمرده اند.

 

امـــوات

 

احكـام امـوات

مسأله 515ـ مستحبّ است بعد از مرگ دهان میّت را روى هم بگذارند كه باز نماند، چشمها و چانه میّت را ببندند، دست و پاى او را صاف كرده و پارچه اى روى او بیندازند، براى تشییع جنازه او مؤمنین را خبر كنند، تا وقتى از محل مردن حركت نداده اند رو به قبله باشد و در دفن او عجله نمایند، ولى اگر یقین به مرگ او ندارند، باید صبر كنند تا كاملاً معلوم شود.

مسأله 516ـ اگر میّت زن حامله باشد و هنوز بچّه در شكم او زنده است و یا احتمال زنده بودن او را بدهند، باید پهلوى چپ او را بشكافند و طفل را بیرون آورند، سپس پهلو را بدوزند و چنانچه دسترسى به اهل اطّلاع بوده باشد این كار را زیر نظر آنها انجام دهند.

مسأله 517ـ غسل و كفن و نماز و دفن میّت مسلمان واجب كفائى است یعنى، اگر بعضى انجام دهند، از دیگران ساقط مى شود چنانچه هیچ كس انجام ندهد، همه معصیت كرده اند و در این مسأله تفاوتى میان فرقه هاى مختلف مسلمانان نیست.

مسأله 518ـ هرگاه كسى مشغول وظایف بالا شود بر دیگران واجب نیست اقدام نمایند، امّا اگر عمل خود را نیمه كاره بگذارد باید دیگران تمام كنند و هرگاه شك كند كسى اقدام به كارهاى میّت كرده است یا نه، باید خودش اقدام كند.

مسأله 519ـ هرگاه كسى اقدام به غسل یا كفن و نماز و دفن میّت كرده و ندانیم صحیح به جا آورده یا باطل، باید بگوییم صحیح بوده، امّا اگر یقین داریم باطل انجام داده است باید دوباره انجام دهیم.

مسأله 520ـ براى غسل و كفن و نماز و دفن میّت باید از ولىّ او اجازه بگیرند، شوهر نسبت به زن خود از همه اَوْلى است، سپس كسانى كه از میّت ارث مى برند به ترتیبى كه در ارث بیان شده ولایت بر میّت دارند و چنانچه در یك طبقه وارث مرد و زن باشند، احتیاط این است از هر دو اجازه بگیرند.

مسأله 521ـ اگر كسى بگوید من وصى یا ولىّ میّت هستم، یا ولىّ میّت به من اجازه داده كه اعمال او را انجام دهم و بدن میّت در اختیار اوست، انجام كارهاى میّت باید با اجازه او باشد.

مسأله 522ـ هرگاه میّت براى كارهاى خود شخص دیگرى غیر از ولى را معیّن كند، مثلاً وصیّت كند فلان شخص بر من نماز بخواند، واجب است به آن عمل شود و احتیاط مستحب آن است كه از ولى هم اجازه بگیرد، امّا كسى كه میّت، او را براى انجام این كارها معیّن كرده واجب نیست این وصیّت را قبول كند، اگرچه قبول بهتر است و اگر قبول كرد باید به آن عمل كند.

مسأله 523ـ هرگاه بداند ولى راضى است، امّا صریحاً با زبان اجازه نداده است، همین اندازه كه اجازه او از ظاهر حال نمایان باشد كافى است.

 

6ـ غسل میّت

مسأله 524ـ واجب است میّت مسلمان را سه غسل بدهند: اوّل با آبى كه با سدر مخلوط باشد، دوم با آبى كه با كافور مخلوط است، سوم با آب تنها، ولى شهید و بعضى دیگر غسل ندارند كه شرح آن بعداً خواهد آمد.

احكام غسل میّت

مسأله 525ـ مانعى ندارد سدر و كافور به اندازه اى باشد كه آب را مضاف كند، ولى باید به اندازه اى كم نباشد كه بگویند سدر و كافور با آب مخلوط نشده است و در صورتى كه مضاف شود بهتر این است میّت را اوّل با آن بشویند و بعد آب روى بدن او بریزند تا به صورت مطلق در آید.

مسأله 526ـ هرگاه سدر و كافور به اندازه لازم پیدا نشود، بنابر احتیاط واجب باید همان مقدار كه به آن دسترسى دارند در آب بریزند و اگر آن هم پیدا نشود به جاى آن با آب معمولى غسل دهند.

مسأله 527ـ كسى كه براى حج یا عمره احرام بسته است هرگاه پیش از تمام كردن طواف و قبل از حلال شدن بوى خوش بر او، از دنیا برود باید به جاى آب كافور او را با آب معمولى غسل دهند.

مسأله 528ـ كسى كه میّت را غسل مى دهد باید مسلمان و بالغ و عاقل باشد و مسائل لازم غسل را بداند و احتیاط مستحب آن است كه شیعه دوازده امامى باشد.

مسأله 529ـ غسل میّت باید با قصد قربت،یعنى براى خدا انجام داده شود.

مسأله 530ـ بچّه مسلمان اگر چه از زنا باشد غسل او واجب است و كسى كه از بچّگى دیوانه بوده و با همان حال بالغ شده، چنانچه پدر یا مادر او مسلمان باشد غسل او واجب است، همچنین كسى كه قبلاً مسلمان بوده و بعد دیوانه شده است.

مسأله 531ـ بچّه سقط شده اى را كه چهار ماه یا بیشتر دارد باید غسل دهند و اگر كمتر از آن باشد بنابر احتیاط واجب در پارچه اى بپیچند و بدون غسل دفن كنند.

مسأله 532ـ مرد نمى تواند زن را غسل دهد، همچنین زن نمى تواند مرد را غسل دهد، مگر زن و شوهر كه هر كدام مى تواند دیگرى را غسل دهد، هرچند احتیاط مستحب آن است كه اگر ضرورتى نیست این كار را نكنند.

مسأله 533ـ مرد مى تواند دختر بچّه اى را كه سن او از سه سال كمتر است غسل دهد و زن هم مى تواند پسر بچّه اى را كه سه سال كمتر دارد غسل دهد.

مسأله 534ـ اگر براى غسل دادن میّت مرد، مرد پیدا نشود زنانى كه با او محرمند مى توانند او را غسل دهند، همچنین اگر براى غسل دادن میّت زن، زن پیدا نشود مردهایى كه با او محرمند مى توانند او را غسل دهند و بهتر است از روى لباس باشد.

مسأله 535ـ هرگاه میّت مرد را مرد غسل دهد و یا میّت زن را زن غسل دهد، جایز است غیر از عورت، بدن او را برهنه كند.

مسأله 536ـ نگاه كردن به عورت میّت حرام است ولى غسل را باطل نمى كند.

مسأله 537ـ هرگاه عضوى از بدن میّت ملاقات با نجس كرده باشد، باید پیش از آن كه آن را غسل بدهند آب بكشند و احتیاط مستحب آن است كه تمام بدن میّت را پیش از شروع غسل از نجاست بشویند.

مسأله 538ـ غسل میّت مثل غسل جنابت است و احتیاط آن است كه تا غسل ترتیبى ممكن است غسل ارتماسى ندهند، ولى جایز است در غسل ترتیبى هر یك از سه قسمت بدن را به ترتیب در آب فرو برند. هرگاه زن حائض یا شخص جُنُب از دنیا برود همان غسل میّت براى او كافى است.

مسأله 539ـ جایز نیست براى غسل دادن میّت مزد بگیرند، ولى مزد گرفتن براى كارهاى مقدّماتى و نظافت او و مانند آن اشكالى ندارد.

مسأله 540ـ اگر آب پیدا نشود، یا بدن میّت طورى باشد كه نمى توان آن را غسل داد و یا به خاطر هر مانع دیگر غسل ممكن نشود، باید میّت را عوض هر غسل یك تیمّم بدهند، به این ترتیب كه تیمّم دهنده روبروى میّت قرار مى گیرد و دست خود را بر زمین مى زند و به صورت و پشت دستهاى میّت مى كشد.

نوع مطلب : احکام و فقه، 
برچسب ها : احکام غسل و غسل جنابت، احکام غسل، غسل جنابت، غـســـل غسلهاى واجب مسأله 359ـ غسلهاى واجب هفت غسل است: 1ـ غسل جنابت 2ـ غسل استحاضه 3ـ غسل حیض 4ـ غسل نفاس 5ـ غسل مسّ میّت 6ـ غسل میّت 7ـ غسل مستحبّى كه بواسطه نذر و قسم و مانند آن واجب شده است. 1ـ جنابت مسأله 360ـ انسان با دو چیز جُنُب مى شود: اوّل جماع (آمیزش جنسى) دوم بیرون آمدن منى، چه در خواب باشد یا بیدارى، كم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بى شهوت. احكام جنابت مسأله 361ـ اگر رطوبتى از انسان خارج شود و نداند منى است یا رطوبت دیگر، چنانچه همراه با «جستن» و «شهوت» بوده باشد آن رطوبت حكم منى دارد و اگر این دو نشانه، یا یكى از آنها را نداشته باشد حكم منى ندارد، ولى در زن و مریض لازم نیست كه با جستن بیرون آید، بلكه اگر رطوبت هنگامى بیرون آید كه به اوج شهوت جنسى رسیده است، حكم منى دارد. مسأله 362ـ غالباً بعد از بیرون آمدن منى بدن سست مى شود، ولى این موضوع جزء شرایط قطعى و نشانه ها نیست. مسأله 363ـ مستحبّ است بعد از بیرون آمدن منى بول كند تا ذرّات باقیمانده خارج شود و اگر نكند و بعد از غسل رطوبتى از او بیرون آید كه نداند منى است یا رطوبت دیگر، حكم منى دارد و باید دوباره غسل كند. مسأله 364ـ اگر انسان جماع كند و به اندازه ختنه گاه یا بیشتر داخل شود، مرد و زن هردو جُنُب مى شوند، خواه بالغ باشند یا نابالغ، منى بیرون آید یانه. این در صورتى است كه جماع در قُبُل باشد و اگر در دُبُر باشد بنابر احتیاط واجب باید جمع كند بین غسل و وضو. مسأله 365ـ اگر شك كند، كه به مقدار ختنه گاه داخل شده یا نه، غسل بر او واجب نیست. مسأله 366ـ هرگاه نعوذ باللّه با حیوانى نزدیكى كند و منى از او بیرون آید، جُنُب مى شود، و غسل كافى است، امّا اگر منى بیرون نیاید احتیاط واجب آن است كه براى نماز و مانند آن، هم غسل كند و هم وضو بگیرد، مگر این كه قبل از این كار وضو داشته باشد كه در این صورت تنها غسل كافى است. مسأله 367ـ هرگاه منى از جاى خود حركت كند امّا از ریختن آن به بیرون جلوگیرى بعمل آورد، یا، به علّت دیگر بیرون نیاید غسل واجب نیست، همچنین اگر شك كند كه بیرون آمده یا نه.، مسأله 368ـ كسى كه آب براى غسل كردن ندارد مى تواند، با همسر خود نزدیكى كند و تیمّم براى او كافى است، خواه بعد از داخل شدن وقت نماز باشد، یا قبل از آن. مسأله 369ـ هرگاه در لباس خود منى ببیند، و یقین نماید از خود اوست باید غسل كند و نمازهایى را كه یقین، دارد با جنابت خوانده قضا نماید، ولى آنچه را شك دارد لازم نیست قضا نماید.، كارهایى كه بر جُنُب حرام است مسأله 370ـ پنج كار بر جُنُب حرام است: 1ـ مسّ خطّ قرآن یا اسم خدا و پیامبران و امامان بنابر احتیاط واجب، همانطور كه در وضو گفته شد. 2ـ رفتن به مسجدالحرام، و مسجد پیغمبر(صلى الله علیه وآله)، هرچند از یك در داخل و از در دیگر خارج شود. 3ـ توقّف كردن در مساجد دیگر، امّا اگر از یك در داخل و از در دیگر خارج شود، یا براى برداشتن چیزى برود مانعى ندارد و احتیاط واجب آن است كه در حرم امامان هم توقّف نكند. 4ـ داخل شدن در مسجد براى گذاشتن چیزى در آن.، 5ـ خواندن یكى از آیات سجده، ولى خواندن غیر آیه سجده از سوره سجده مانعى ندارد. مسأله 371ـ سوره هایى كه سجده واجب در آن است چهار سوره است: 1ـ سوره الم، سجده (سوره 32). 2ـ سوره حم سجده (سوره 41). 3ـ، سوره والنّجم (سوره 53). 4ـ، سوره اقرأ (سوره 96).،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 2 تیر 1398 02:53 ق.ظ

You revealed that effectively!
tadalafil 20 mg cialis diario compra safe site to buy cialis online price cialis per pill estudios de cialis genricos sublingual cialis online side effects of cialis we like it cialis price get cheap cialis buying cialis overnight
شنبه 1 تیر 1398 09:47 ق.ظ

You mentioned this wonderfully!
cialis therapie cialis for sale in europa cialis dosage amounts venta de cialis canada viagra or cialis cialis 05 enter site natural cialis we like it cialis price where to buy cialis in ontario 200 cialis coupon
جمعه 31 خرداد 1398 05:38 ب.ظ

Very good information. Appreciate it.
generic cialis at the pharmacy cialis 20mg preis cf cialis ahumada rezeptfrei cialis apotheke cuanto cuesta cialis yaho the best choice cialis woman when can i take another cialis cialis free trial cialis arginine interactio buying brand cialis online
جمعه 31 خرداد 1398 02:04 ق.ظ

Wow many of very good material.
cialis generika cialis rckenschmerzen cialis in sconto prix cialis once a da generic cialis tadalafil free generic cialis cialis generico en mexico enter site 20 mg cialis cost cialis side effects dangers cialis online nederland
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:03 ق.ظ

Cheers! Loads of stuff.

cialis 30 day trial coupon cialis side effects dangers cialis pas cher paris cialis therapie cialis y deporte wow look it cialis mexico cialis cuantos mg hay we choice free trial of cialis tadalafil 20mg prices for cialis 50mg
دوشنبه 27 خرداد 1398 09:17 ق.ظ

You actually mentioned this adequately!
cialis 30 day sample cialis purchasing 5 mg cialis pharmacie en ligne price cialis wal mart pharmacy cialis rezeptfrei cialis great britain click here cialis daily uk enter site natural cialis cialis online cialis generico
جمعه 24 خرداد 1398 10:53 ق.ظ

Regards. Loads of tips!

side effects of cialis cialis prezzo in linea basso non 5 mg cialis generici click here take cialis how to purchase cialis on line cialis price thailand cialis 20mg prix en pharmacie cialis generic availability cialis 5 mg effetti collateral when will generic cialis be available
دوشنبه 20 خرداد 1398 12:21 ب.ظ

With thanks. Loads of stuff.

prescription doctor cialis cialis purchasing cialis generika india cialis 100mg cost interactions for cialis when will generic cialis be available get cheap cialis cialis preise schweiz buying cialis overnight tadalafil tablets
شنبه 18 خرداد 1398 01:23 ق.ظ

Great content, Regards.
cilas 200 cialis coupon where to buy cialis in ontario cialis italia gratis i recommend cialis generico canadian drugs generic cialis cialis name brand cheap cialis 20 mg best price only now cialis for sale in us cialis 5 mg effetti collateral
جمعه 23 فروردین 1398 02:42 ب.ظ

Cheers! Ample forum posts!

are canadian online pharmacies safe northwest pharmacies mail order canada vagra canada online pharmacies for men canadian pharmacies without an rx best canadian mail order pharmacies candida viagra online drug store canadian pharmaceuticals companies online canadian discount pharmacies
پنجشنبه 22 فروردین 1398 12:25 ق.ظ

Wonderful information, Appreciate it!
online canadian pharmacies canadian pharmacy online 24 canadian pharmacies shipping to usa canadian rx world pharmacy canadianpharmacyusa24h reputable canadian prescriptions online canadian government approved pharmacies pharmacy onesource canadian drug canada online pharmacies
جمعه 16 آذر 1397 04:17 ق.ظ

You said it perfectly.!
free cialis price cialis best cialis 5 effetti collaterali prezzo di cialis in bulgaria cialis 5 mg schweiz we use it cialis online store tadalafil 20 mg prices for cialis 50mg cipla cialis online cialis dose 30mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:25 ب.ظ

Superb info. Appreciate it!
how to buy cialis online usa cialis 5 mg cialis 100mg suppliers cialis generico cialis tadalafil free generic cialis india cialis 100mg cost generic cialis soft gels can i take cialis and ecstasy cialis venta a domicilio
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:57 ق.ظ

Thank you. Helpful stuff!
cialis australian price buy cialis online legal can i take cialis and ecstasy click here cialis daily uk cialis price thailand cialis dosage amounts sialis buy cialis online legal where do you buy cialis cilas
سه شنبه 13 آذر 1397 02:58 ب.ظ

You actually suggested it fantastically!
cialis cuantos mg hay sublingual cialis online we recommend cheapest cialis cialis online holland cialis super kamagra click here cialis daily uk cialis for sale south africa cialis name brand cheap where cheapest cialis tadalafil 20mg
سه شنبه 13 آذر 1397 03:34 ق.ظ

Regards, Quite a lot of advice!

canadian cialis buy cialis sample pack cialis diario compra cialis 20mg only now cialis 20 mg walgreens price for cialis cost of cialis per pill discount cialis low cost cialis 20mg cialis free trial
دوشنبه 12 آذر 1397 02:28 ب.ظ

Thanks a lot. I enjoy it.
cialis authentique suisse online cialis generic cialis 20mg tablets tadalafilo enter site natural cialis cialis daily prices on cialis 10 mg estudios de cialis genricos cialis en 24 hora cialis online holland
دوشنبه 12 آذر 1397 03:15 ق.ظ

You said it very well.!
cialis sale online prezzo cialis a buon mercato buy online cialis 5mg cialis arginine interactio cialis 10mg prix pharmaci cialis 100 mg 30 tablet cialis preise schweiz cialis rezeptfrei effetti del cialis click here take cialis
شنبه 10 آذر 1397 02:34 ق.ظ

You actually explained this exceptionally well.
fast cialis online acheter cialis meilleur pri buy cialis online acquisto online cialis tesco price cialis cialis venta a domicilio wow cialis tadalafil 100mg costo in farmacia cialis non 5 mg cialis generici opinioni cialis generico
جمعه 9 آذر 1397 03:28 ق.ظ

You mentioned that well.
canadian cialis cialis daily new zealand cialis italia gratis we choice free trial of cialis prezzo cialis a buon mercato cialis 10mg prix pharmaci generic cialis levitra tadalafil 10 mg when can i take another cialis cialis 10mg prix pharmaci
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:08 ق.ظ

Kudos. I appreciate this.
click now cialis from canada cialis generico in farmacia cialis canada cialis 20 mg cost order generic cialis online look here cialis order on line cialis 10 doctissimo cialis 20 mg cut in half generic low dose cialis how do cialis pills work
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:35 ق.ظ

Very good content, Thanks a lot.
generic cialis at the pharmacy prix de cialis precios de cialis generico cialis manufacturer coupon cialis with 2 days delivery tarif cialis france cialis lowest price cialis usa cost cialis generique 5 mg low cost cialis 20mg
پنجشنبه 19 مهر 1397 09:38 ب.ظ

Many thanks, Numerous facts.

buy 10 mg levitra levitra online buy levitra online generic levitra buy levitra online vardenafil buy levitra 20 mg levitra 20 mg levitra generic levitra prices
یکشنبه 8 مهر 1397 07:37 ق.ظ

Thanks, Plenty of tips!

look here cialis cheap canada cialis without a doctor's prescription generic cialis 20mg uk cialis prezzo in linea basso cialis professional yohimbe cialis generique 5 mg cialis 20mg preis cf we choice cialis uk cialis cost tadalafilo
شنبه 7 مهر 1397 07:22 ق.ظ

Cheers! Great stuff!
when can i take another cialis achat cialis en suisse side effects of cialis safe site to buy cialis online buy original cialis cialis 5 mg funziona click here to buy cialis acquistare cialis internet cialis 5 mg cialis herbs
سه شنبه 27 شهریور 1397 07:23 ب.ظ

Very good stuff. With thanks.
i recommend cialis generico cost of cialis per pill generic cialis soft gels cialis generic tadalafil buy generic cialis pro cialis 5mg prix cialis super kamagra online cialis price cialis per pill generic cialis in vietnam
پنجشنبه 15 شهریور 1397 08:50 ق.ظ

Cheers. Valuable stuff.
cialis side effects fast cialis online buy cialis online legal buy cheap cialis in uk cialis rezeptfrei sterreich usa cialis online cialis uk cost of cialis per pill cialis flussig cialis for daily use
چهارشنبه 14 شهریور 1397 12:46 ق.ظ

Beneficial advice. Thank you!
online canadian pharmacy canadian rx world pharmacy no 1 canadian pharcharmy online canada medication canada medications information legitimate canadian mail order pharmacies drugstore online india pharmacy times Canadian Pharmacy USA canadian discount pharmacies in ocala fl
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:02 ب.ظ

This is nicely expressed! .
canadian discount cialis cialis 100mg suppliers we use it 50 mg cialis dose dose size of cialis enter site very cheap cialis cialis en mexico precio cialis 20 mg best price buy cheap cialis in uk costo in farmacia cialis cialis farmacias guadalajara
یکشنبه 11 شهریور 1397 02:59 ب.ظ

Regards. Terrific stuff.
how to purchase cialis on line cialis en mexico precio click here take cialis only now cialis for sale in us cialis side effects cialis baratos compran uk click here to buy cialis tadalafil 20mg cialis 5 mg funziona we recommend cialis best buy
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :